Aylık arşivler: Eylül 2013

Yabancı öğrenciler parke döşedi – Neler oluyor hayatta? Haberleri

Yabancı öğrenciler parke döşedi – Neler oluyor hayatta? Haberleri

Değişik ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin amme yararına projelerde, günde yaklaşık 5-6 saat gönüllü emek harcayarak, bunun karşılığında konaklama ve yiyecek için herhangi bir ücret ödemeden kalmalarını elde eden Gönüllü Çalışma Kampı kapsamında Güney Kore, japonya, Sırbistan ve Hollanda’dan 8 talebe Eğirdir’e geldi.

Yukarı Gökdere köyünde kendilerine sağlanan prefabrike yapılarda kalmaya başlamış olan öğrenciler, bir taraftan köy yaşantısını, kültürünü tanırken, öteki tarafınca amme yararına yönelik çalışmalara katıldı.

Köyde okul boyayan, parkı temizleyen öğrenciler, gelen istek üstüne aynı ilçedeki Kırıntı köyünde geçindiren yola parke taşı döşeme emek vermesi yapmış oldu.

El otomobilleri ile yola parke taşı taşıyan öğrenciler, sonrasında büyük bir özenle parke taşlarını yola döşedi. 5 saat devam eden çalışmasının peşinden yabancı öğrenciler, yorgunluklarını köylülerle çay içerek attı.

Güney Kore’deki Ajou Üniversite’de tahsil kabul eden Kyukang Lee, gazetecilere meydana getirdiği açıklamada, fanatik olduğu İstanbul’u kısa bir müddet önce gördüğünü söylemiş oldu.

İstanbul’u gördükten sonrasında Türkiye’nin köylerindeki yaşantıyı merak ettiğini ve Gönüllü Çalışma Kampı projesine katıldığını özetleyen Lee, bu kapsamda geldiği köyde park yapmak, okul boyamak şeklinde birçok işe katıldığını söyledi.

Köy insanlarının arasındaki sıcak ilişkilerin kendisini en fazlaca etkileyen şey bulunduğunu dile getiren Lee, “Ne vakit sokakta yürüsek bizlere ‘slm’ diyorlar. Güney Kore’ye döndüğümde buradaki köy yaşantısını öneri edeceğim” dedi.

Kırıntı köyü muhtarı İbrahim Ünal ise proje kapsamında köylerine gelen öğrencilerle bir taraftan imece usulu beraber çalışırken, öteki yandan onlara töre ve göreneklerini anlattıklarını söylemiş oldu.

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı kapsamında 4 ülkeden Eğirdir’e gelen 8 talebe, bir köy yoluna parke taşı döşedi.